wrze.13

Judo

dodano: 13 września 2016 przez makarewic


Judo jest sztuką walki, która powstała w Japonii. W przeciwieństwie do większości sztuk i sportów pojedynki w judo nie stosuje się ciosów tylko chwyty, rzuty i metody obezwładnienia przeciwników. Prezentowana sztuka starcia jest również znana jako dyscyplina sportu, którą uprawia się na Igrzyskach Olimpijskich. Twórcą judo jest profesor Jigoro Kano, który żył w latach 1860-1938. Urodził się on w bogatej rodzinie, którą było stać na posłanie syna na studia. W latach swojej młodości nie był on silny ani duży, więc nader często miał problemy z dokuczającymi mu rówieśnikami. Po pewnym czasie rozpoczął regularne treningi jiu-jitsu, a także tworzył własne oraz udoskonalał znane już techniki. W ten tryb dał on początek sztuce pojedynki i dyscyplinie sportu, jaką jest judo, które zyskało ogromną popularność na całym świecie.

Zasady obowiązujące w judo

starcia judo toczą się w różnych kategoriach wagowych dla mężczyzn i kobiet. starcia seniorów trwają 5 minut, a wymiary maty to 8 na 8 do 10 na 10 metrów. Zwycięzcą walki jest zawodnik, który rzuci swojego rywala na plecy, utrzyma go leżącego przez 20 sekund lub założy mu dźwignie lub zastosuje technikę duszącą doprowadzającą rywala do poddania się. W ten tryb uzyskuje się ippon czyli doprowadzenie do zakończenia pojedynki przed czasem. Istnieje też możność zakończenia walki bez ippon po upływie czasu walki. zawodnicy mają możliwość zdobywania dodatkowych punktów, takich jak yuko oraz waza-ari, przy czym uzyskani dwóch waza-ari jest równoznaczne z ippon i kończy się wygraną danego zawodnika. Pożądane byłoby chociaż pamiętać, iż każdy ze zdobytych punktów ma wyższą wartość niż dowolna ilość punktów mających mniejszą wagę. W przypadku remisu walka toczy się dalej do momentu wykonania punktowej akcji bądź uzyskania kary przez któregoś z zawodników. Etykieta judo wymaga szacunku do rywala. Zabronione są różne ciosy oraz wiele innych niedozwolonych chwytów.

W klasycznym judo stosowane są techniki, takie jak rzuty i chwyty oraz uderzenia. Pożądane byłoby jednak zaznaczyć, iż w sportowym judo narzucane są tylko dwie inaugurcyjne grupy technik. Techniki rzutów są stosowane poprzez zastawienie drogi oraz wyprowadzenie przeciwnika z równowagi. Jeżeli chodzi o chwyty to obejmują one trzymanie, dźwignie i duszenie. Bez wątpliwości technik jest nadzwyczaj wiele, a ich doskonałe opanowanie zapewnia zawodnikowi możność uzyskania przewagi nad Konkurentem i wygrania walki.

Stopnie oraz strój judo

podobnie jak w przypadku innych azjatyckich sztuk walki uczniowie mają okazję otrzymywania coraz wyższych stopni symbolizowanych przez pasy. Stanowią one doskonałą motywację dla osób uczących się. Jeśli chodzi o treningi to obejmują one ćwiczenie rzutów oraz chwytów w stójce oraz parterze. Jeżeli chodzi o strój to nosi on nazwę judoga. Obejmuje on spodnie, twardą górę stroju, a również pas. W celu rozróżnienia wojowników, jeden z nich ma zwykle biały strój, jakkolwiek jego przeciwnik walczy ubrany w strój o kolorze niebieskim. Strój takowy jest zrobiony z wytrzymałej bawełny, dzięki czemu siły powstające w czasie rzutów oraz chwytów nie powodują jego zniszczenia.

 
Dodaj do:


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Odpowiedzi moga dodawać tylko zalogowani użytkownicy - zaloguj się lub załóż konto


Nie ma jeszcze komentarzy - wyraź swoją opinię jako pierwszy